Jana Plauchová: Úvod do teórie chaosu

 

26065312_234073217133289_5775639541671002112_nSlovenská sci-fi/fantasy scéna dlho neprodukovala nič, čo by ma svojim nápadom dokázalo natoľko zaujať, aby som to vôbec vzala do rúk. Túto autorku som objavila úplnou náhodou, cez obálku jej prvej knihy. musím skonštatovať že to bol jeden z najhorších slovenských prebalov aký som kedy videla, napriek tomu sa šli čitatelia pretrhnúť, aby ju dostatočne vychválili. Tak som teda Megaknihy.sk požiadala o jej ďalšiu knihu, Úvod do teórie chaosu. Táto dostala pevný prebal, ktorý sa naozaj podaril a dokonale sedí téme knihy.

Základným kameňom deja je pokus o záchranu posádky stratenej vesmírnej lode z dna oceánu. Hlavnou postavou je Peter Murray, jeden zo zodpovedných členov záchranného týmu, a tiež teoretik hĺbkového prežitia. Počas celého deja som sa pýtala samej seba, aký má zmysel začať takúto kariéru, pokiaľ máte panický strach z hĺbok, a ako takýto človek môže “priložiť ruku k dielu” pri záchrane posádky ponoriek , ku ktorím hĺbka proste patrí. Všetky vaše otázky či pochybnosti sa strácajú s postupujúcim dejom.

Občas som mala potrebu proste zastať a kochať sa tým ako autorka píše. Občas to bola primitívna veta, ktorá ale prezrádzala hromadu podstatných detailov. Inokedy zase použila nikdy nekončiace súvetie, v ktorom sa dalo ľahko stratiť. Mne sa to ale neskutočne páčilo a Janku Plauchovú som si hneď zaškatuľkovala ako jednu z pre mňa najlepšie píšucich autorov.

29680943_1777151575678364_2005792364_o

Čitateľ ktorý práve nevyštudoval fyziku si rýchlo všimne, že v knihe je použité obrovské množstvo technických, vedeckých termínov, termínov z teoretickej fyziky, čo môže pôsobiť mätúco ak sa nevyznáte v odbore, ale počas deja prídete na to, že pojmy boli buď dostatočne vysvetlené alebo boli zapracované tak, že nepotrebujete poznať ich detailný význam, pretože boli len kulisou. Nápad bol podla mňa priemerný ale za dej dávam sto bodov. Knihu by som odporúčala ak sa zaujímate o oceanológiu, fyziku, bavia vás lode a ponorky alebo ak proste chcete zmenu a nebojíte sa nových vecí.

Za knihu ďakujemmegaknihy

Pre viac príspevkov sleduj môj instagram  🙂 ❤

 

 

 

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s